Εκδήλωση της Πατμιάδας “1922-2022, 100 χρόνια αλησμόνητες πατρίδες”

Την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου στη γεμάτη αίθουσα θεάτρου στο Πα΄τμιον Πνευματικό Κέντρο, η Σχολή μας παρουσίασε μια άκρως συγκινητική εκδήλωση για να τιμήσει τα 100 χρόνια από την οδυνηρή επέτειο της Μικρασιατικής Καταστροφής.

Γίναμε μάρτυρες μιας στοχαστικής αναδιήγησης της μικρασιατικής περιπέτειας όπως την αποτύπωσαν και τη διαπραγματεύτηκαν συγκεκριμένα κείμενα της νεοελληνικής μυθιστορηματικής παραγωγής σε συνδυασμό με μαρτυρίες των ίδιων των προσφύγων από ιστορικά αρχεία. Παρακολουθήσαμε μέσα από αφηγήσεις τη ζωή παιδιών και εφήβων στις αλησμόνητες πατρίδες πριν από την καταστροφή, τον πόλεμο, την αιχμαλωσία, το διωγμό. Προβλήθηκαν επίσης τα ποικίλα προβλήματα που βίωσαν οι πρόσφυγες κατά την εγκατάστασή τους στην Ελλάδα και την ένταξή τους στην ελληνική κοινωνία και συνεπώς στην εθνική ομοιογένεια.

Συγκινητικά υπήρξαν και τα κείμενα που παρουσίασαν τις τελευταίες στιγμές του Εθνομάρτυρα Αγίου Πλάτωνα Αϊβαζίδη του Πάτμιου, απόφοιτου της Σχολής, την συνεισφορά του μεγάλου Καππαδόκη δασκάλου Γεώργιου Μαυροχαλυβίδη, αποφοίτου και αυτού της Πατμιάδας και του ανθρωπιστή ιατρού Συμεών Καραδελόγλου ο οποίος χρημάτισε και μέλος της πρώτης Σχολικής Εφορείας της Σχολής μας μετά την επανασύστασή της το 1947.

Ενδιάμεσα στα αφηγηματικά μέρη, η χορωδία των μαθητών μας τραγούδησε τραγούδια σχετικά με τον Ελληνισμό της Ιωνίας και έκλεισαν την εκδήλωση ψάλλοντας τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα της Σμύρνης.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Εύη Γαϊτανίδη, Ελευθερία Κατσιώπη, Ευτυχία Καραμπίνη και Γιώργος Τσαπράνης εργάστηκαν με ζήλο για να φέρουν εις πέρας την εκδήλωση. Οι μαθήτριες και μαθητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και ανέδειξαν τα κείμενα και τα τραγούδια. Σε όλους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!!!